Pon – Pet:     07:00 – 20:30

Sub:              07:00 – 15:00

Ned:                   Zatvoreno

ŠTO JE TO FITOTERAPIJA?

Fitoterapija je grana medicine koja se bavi primjenom biljaka i biljnih preparata u svrhu liječenja i prevencije bolesti. Riječ dolazi od grčkih riječi “phyton” što znači biljka i “therapeia” što znači liječenje. Kroz stoljeća, različite kulture diljem svijeta koristile su biljke kao temelj zdravstvene njege, a moderna fitoterapija nastoji integrirati tu drevnu mudrost s aktualnim znanstvenim istraživanjima.

Fitoterapija
Fitoterapija

Biljni lijekovi mogu se koristiti za tretiranje širokog spektra zdravstvenih problema, uključujući probavne smetnje, nesanicu, stres, infekcije i kronične bolesti. Najčešće se koriste u obliku čajeva, tinktura, kapsula, krema i eteričnih ulja.

Važno je napomenuti da, iako fitoterapija koristi prirodne sastojke, biljke i biljni preparati mogu imati snažne učinke i potencijalne nuspojave. Stoga je uvijek preporučljivo konzultirati se s kvalificiranim zdravstvenim stručnjakom prije nego što započnete bilo koji oblik biljne terapije. Na taj način osiguravamo da je tretman siguran, učinkovit i prilagođen individualnim potrebama pacijenta.

ŠTO JE TO MENOPAUZA?

Menopauza je prirodno razdoblje u životu žene koje nastupa gubitkom mjesečnog krvarenja, a obično se javlja u dobi između 40. i 55. godine.

Žene  se javljaju liječnicima i ljekarnicima sa simptomima koje pripisuju menopauzi, a zapravo misle na simptome perimenopauze, što podrazumijeva višegodišnje razdoblje koje počinje četiri do pet godina prije menopauze.

Hormonske promjene koje nastupaju u vrijeme perimenopauze i menopauze mogu zahvatiti gotovo svaki organski sustav u tijelu te su time i simptomi brojni i raznoliki i mogu utjecati na fizičko, ali i psihičko stanje žene. Mnoge žene i prije prvih znakova osjećaju niz zdravstvenih tegoba kao što su bolovi u mišićima i zglobovima, vrtoglavice, glavobolje, depresija, napadaji panike.

Menopauza

Prvi znakovi ulaska u perimenopauzu promjene su u mjesečnim ciklusima tako da žene mogu očekivati neredovite mjesečnice, ponekad i izostanak mjesečnice, različito trajanje ciklusa.

Ako bismo prema iskustvu žena trebali izabrati najčešće simptome menopauze, na prvom mjestu su naleti vrućine i noćno znojenje koji mogu pokrenuti niz psihičkih promjena kao što su tjeskoba, emocionalna nesigurnost, gubitak energije i nesanica. Učestali su i problemi s mokraćnim sustavom; smanjuje se sposobnost mokraćnog mjehura da zadržava mokraću te se javlja učestala potreba za mokrenjem ili nemogućnost zadržavanja mokraće (inkontinencija) te je povećana učestalost infekcija mokraćnog sustava.
 

Naleti vrućine (valunzi, fumade) definiraju se kao vazomotorni simptomi, a često se opisuju kao iznenadni osjećaj vrućine ponajprije u licu i gornjem dijelu prsnog koša, koji ubrzo zahvaća cijelo tijelo. Osjećaj traje dvije do četiri minute i često je praćen crvenilom, obilnim znojenjem i povremeno ubrzanim radom srca. Kako bi se pokušali ublažiti valunzi bilo bi dobro izbjegavati moguće okidače kao što su: začinjena hrana, kofein, uska ili sintetička odjeća i previše tople prostorije, poželjno je obući se slojevito.

menopauza
Razni simptomi u menopauzi

KAKO LIJEČITI MENOPAUZALNE TEGOBE?

Za ublažavanje menopauzalnih tegoba koristi se hormonska nadomjesna terapija ili biljni lijekovi ( fitoterapija ) i dodaci prehrani. Hormonska nadomjesna terapija je najučinkovitija u liječenju vazomotornih i drugih najčešćih  simptoma menopauze, ali također povećava rizik od razvoja karcinoma dojke, koronarne bolesti srca i plućne embolije.

Dosadašnje studije ukazuju na izniman potencijal prirodnih ljekovitih tvari koje mogu unaprijediti žensko zdravlje i značajno poboljšati kvalitetu života u menopauzi.

Biljne sastavnice koje se koriste u liječenju simptoma menopauze imaju djelovanje slično estrogenima ili “ne hormonsko”djelovanje.

FITOESTROGENI

Mogu se vezati na estrogenske receptore i uzrokovati blagi fiziološki odgovor oponašajući djelovanje hormona estrogena. Do sada je identificirano oko 300 biljaka sa fitoestrogenima kao sastavnicama.

Fitoestrogeni s najučestalijom primjenom su izoflavoni (genistein i daidzein) iz soje (Glycine max, Fabaceae), kumestani(kumestrol) iz crvene djeteline (Trifolium pratense,Fabaceae), fitoestrogeni lignanske strukture iz sjemenki lana (Linum usitatissimum, Linaceae). Izoflavonoida bi se trebalo unijeti 40-120 mg dnevno za optimalan učinak. Izoflavonoidi smanjuju broj i intenzitet valova vrućine te imaju potencijalni učinak na povećanje mineralne gustoće kostiju.

Cimicifuga (Cimicifuga racemosa, Ranunculaceae)

Kao aktivne sastojke ima triterpenske glikozide, fenolne kiseline, biogene amine…Ublažava nalete vrućine i pojačano znojenje. Nema estrogeno djelovanje, ne veže se na estrogenske receptore, ima neurotransmitorima slično djelovanje. Korisnice s poremećajima u funkciji jetre trebaju uzimati biljne lijekove s cimicifugom s oprezom. Biljni lijekovi s cimicifugom su sigurni za primjenu kod pacijentica koje su preboljele estrogen ovisni karcinom dojke.

Femiplant
Femiplant biljni lijek

Maca (Lepidium meyenii, Brassicaceae)

Kao aktivne sastojke ima glukozinolate, polifenole, polinezasićene masne kiseline, fitosterole, alkaloide…Razlikujemo žutu, crvenu i crnu macu.

  • Žuta maca povećava energiju, poboljšava koncentraciju i balans hormona.
  • Crvena maca je pogodna za žene, jer poboljšava balans hormona i ima povoljan učinak na kosti
  • Crna maca pogodna je za muškarce jer povoljno djeluje na mišiće i izdržljivost, mentalno zdravlje i libido

Ublažava menopauzalne tegobe zbog poboljšanog balansa hormona. Preporučeno doziranje je od 1,5 – 3 g biljne droge na dan. Kontraindicirana je primjena kod pacijentica s poremećajem rada štitnjače

Fitoterapija i Maca kapsule
Maca biljni lijek

Noćurak (Oenothera biennis, Onagraceae)

U liječenju menopauzalnih tegoba koristi se noćurkovo ulje, dobiveno ekstrakcijom ili prešanjem sjemenki noćurka. Noćurkovo ulje je izvor esencijalnih masnih kiselina (GLA- gama – linolenska kiselina), glicerida linolne kiseline i oleinske kiseline. Noćurkovo ulje je učinkovito kod ublažavanja intenziteta valunga i poboljšanja kvalitete života.

Preporučena dnevna doza je 1g kapsuliranog, standardiziranog ulja na dan.

noćurak
Noćurkovo ulje

Konopljika (Vitex agnus-castus, Verbenaceae)

Glavne aktivne sastavnice su eterično ulje, flavonoidi, iridoidi, diterpeni…

Konopljika djeluje na sekretornu funkciju osi hipofiza-spolne žlijezde. 30-40 mg ekstrakta ublažava menopauzalne tegobe poput valunga i poboljšava kvalitetu spavanja. Osim kod smanjenja menopauzalnih tegoba ekstrakt konopljike koristi se i kod smanjenja umjerenog do teškog PMS-a.

Prilikom primjene ekstrakta konopljike potreban je oprez kod pacijenata s tumorom hipofize koji luče prolaktin, kao i drugih poremećaja hipofize te drugih karcinoma ovisnih o hormonima.

Konopljika i fitoterpija
Konopljika

Kadulja (Salvia officinalis, Lamiaceae)

Kadulja smanjuje učestalost i jačinu valunga u menopauzi.

Za unutarnju primjenu ekstrakta lista kadulje se priprema dekokt – 1 žličica lista kadulje se prelije sa 2 dl vode, zagrijava se do vrenja i pusti 5 min da vrije, nakon 10-15 minuta se procijedi.

Kadulja
Kadulja

Matičnjak ( Melissa officinalis, Lamiaceae )

Menopauza i problemi sa spavanjem često idu ruku pod ruku.

U tom slučaju se također može koristiti ekstrakt matičnjaka (Melissa officinalis, Lamiaceae) kojega još često i nazivaju prirodnim saveznikom za spavanje.

Fitoterapija I MATIČNJAK
Matičnjak

Menopauza je razdoblje u životu žena koje je neizbježno, ali svakako možemo doprinijeti smanjenju tegoba koje ga prate. Možemo potaknuti pacijentice da nam se prije obrate sa problemima koji ih muče, koje najčešće trpe do određene granice te na kraju potraže pomoć liječnika ili ljekarnika.

U fitoterapiji menopauzalnih tegoba treba koristiti provjerene ekstrakte, odgovarajuće kakvoće i sigurnosti.

Pacijentice se trebaju konzultirati s ljekarnikom i liječnikom zbog kontraindikacija nekih pripravaka u određenim stanjima i interakcija s redovitom terapijom!

Također, u menopauzi je dobro obratiti pozornost i na prehranu. Više o toj temi možete pročitati OVDJE.

Za sva pitanja stojimo vam na raspolaganju. Obratite nam se putem društvenih mreža, maila, telefonom ili direktno u ljekarnama i ne zaboravite se pretplatiti na naš NEWSLETTER na dnu stranice kako bi bili u toku sa svim novostima.

Tekst piše: mag.pharm. Asmira Dervišević

Foto izvor: Canva i niže navedene web str.

https://solgar.hr

https://oktal-pharma.hr

https://femipause.hr

https://naturalwealth.com.hr

https://vašezdravlje.com.

Literatura:

predavanje sa specijalističkog studija Fitofarmacija s dijetoterapijom; prof. dr. sc. Sande Vladimir-Knežević: “Racionalna fitoterapija:menopauzalne tegobe.”

Kargozar R, Azizi H, Salari R. A review of effective herbal medicines in controlling menopausal symptoms. Electron Physician 2017;9(11):5826–5833.

Prijavite se na naš Newsletter

Savjeti ljekarnika i nutricionista u vašem inboxu!
Prvi primite obavijesti o svim akcijama, popustima i događanjima u našim ljekarnama!

Zahvaljujemo na vašoj prijavi!