U mjesecu u kojem obilježavamo Dan Planeta Zemlje pažnju ćemo vam skrenuti na utjecaj prehrane na zdravlje naše Planete. O utjecaju zapadnjačke prehrane na okoliš pisali smo još prošle godine – Dan Planeta Zemlje. Alternativa takvom načinu prehrane je prehrana koja se temelji na visokom unosu biljne hrane, bilo da se radi o vegetarijanskoj, veganskoj, fleksitarijanskoj ili klimatarijanskoj hrani. O ovim različitim vrstama prehrane više možete pročitati ovdje.
Kao glavni predstavnik izvora proteina u biljnoj prehrani izdvaja se SOJA. S obzirom da je jako važna u biljnoj prehrani, a za našu kulturu relativno nepoznata odlučili smo predstaviti je u današnjem blogu i razbiti neke mitove koji prate sve nepoznanice, pa tako i soju.
Soja i muško reproduktivno zdravlje
KVALITETA PROTEINA SOJE
Proteini u hrani mogu biti kompletni što znači da sadrže dovoljnu količinu svih aminokiselina koje naš organizam sam ne može proizvesti. Životinjski proizvodi: meso, jaja, riba i mlijeko i mliječni proizvodi su izvori kompletnih proteina. Biljke je potrebno komplementirati kako bismo zadovoljili unos svih esencijalnih (onih koje ne možemo sami proizvesti) aminokiselina. Tako je poznato da vegani moraju kombinirati žitarice i mahunarke kako bi unijeli sve potrebno za izgradnju vlastitih proteina.
Među svim biljkama soja je iznimka, kvaliteta njenih proteina vrlo je slična proteinima jaja i kravljeg mlijeka koji se smatraju standardom kvalitete proteina.
SOJA I MUŠKO REPRODUKTIVNO ZDRAVLJE
Kao prednost biljne prehrane često se spominju različite fitokemikalije. To su spojevi specifični za svaku skupinu i vrstu biljaka i imaju određen utjecaj na ljudsko zdravlje. Ponekad su te fitokemikalije otrovne pa neke biljke ne koristimo kao hranu, a ponekad se radi o snažnim antioksidansima koji popravljaju oštećenja u našem organizmu.
Fitokemikalija u soji koja otvara pitanje da li je soja prikladna za muškarce i djecu je fitoestrogen. Estrogen je ženski hormon i postavlja se pitanje kako molekula koja je vrlo slična našem estrogenu utječe na hormone kod žena i kod muškaraca.
ESTROGEN ima višestruko jači utjecaj na receptore u našem tijelu od fitoestrogena. Dakle, mogli bismo reći da je fitoestrogen vrlo vrlo blagi oblik estrogena.
Malo smo skeptični kada se radi o ženskom hormonu i muškom organizmu. Tako postoje slučajevi koji su prijavili određene ženske osobine kod djece koja su jela soju. ALI klinička istraživanja – istraživanja u kojima je točno definirana doza fitoestrogena i procijenjen je učinak uspoređujući dvije skupine ljudi: one koji su uzimali fitoestrogene i one koji su dobili placebo – nisu potvrdila sumnje da je “ženski hormon” u muškom organizmu problem. Pokazalo se da nemaju nikakav učinak ili čak da u nekim slučajevima povećavaju broj i pokretljivost spermija. Razina testosterona nije ovisila o unosu fitoestrogena.
Još jedna važna informacija jest da visoko procesirani proizvodi npr. tofu gubi i do 80 % izoflavona tj fitoestrogena.
SOJA I ŽENSKO ZDRAVLJE
I dalje je glavna tema fitoestrogen. Ženski hormonski sustav vrlo je osjetljiv, a promjena u ravnoteži jednog hormona utjecat će na sve druge hormone. PMS kao stanje koje većina žena prihvaća kao prirodnu i normalnu pojavu zapravo je moguće izbjeći pravilnom prehranom, redovitim snom i tjelesnom aktivnosti. Soja tj. fitoestrogeni također mogu pomoći u ublažavanju hormonske neravnoteže tj. PMS-a. Također ublažava neravnotežu kod žena u perimenopauzi i menopauzi.
SOJA I KARCINOM DOJKE
Fitoestrogeni se smatraju dobrom zaštitom protiv hormonski induciranih karcinoma. Pitanje se postavljalo da li to vrijedi i kada bolest nastupi. Dugo su preporuke glasile kako bi u tom slučaju trebalo izbjegavati soju i fitoestrogene, osobito osobe na terapiji tamoksifenom. Takve preporuke su se temeljile na istraživanjima provedenim na životinjama.
Novija istraživanja, unazad desetak godina, utvrdila su da ljudi drugačije metaboliziraju fitoestrogene u odnosu na životinje i izdane su nove preporuke.
Umjeren unos soje nema štetan učinak na razvoj bolesti i preporuča sve svima. I kao prevencija, i za osobe koje su na terapiji tamoksifenom i izliječene.
Što znači umjeren unos?
Pola šalice kuhanih zrna soje
Pola šalice kuhanih zelenih mahuna edamame
1 šalica sojinog mlijeka
1/3 šalice tofua
tekst piše: Mirna Đurđević, mag.nutr.