Postotak djece i odraslih s prekomjernom tjelesnom masom i pretilosti u Hrvatskoj je zabrinjavajuće visok. Prema istraživanjima većina navika koje steknemo kao djeca pratit će nas i u odrasloj dobi zbog čega je važno na vrijeme prepoznati važnost zdravih navika.
Odnos prema prehrani, tjelesnoj aktivnosti i zdravlju djeca uče od roditelja i počinju ih oponašati vrlo rano. Pretilost značajno povećava rizik za kronične bolesti poput dijabetesa i srčanih bolesti koje smanjuju kvalitetu života i jedne su od glavnih uzročnika smrti u svijetu.
Vlastitim primjerom važno je utjecati na zdravlje budućih generacija ali i poboljšati kvalitetu svog života.
Donosimo 5 navika koje možete promijeniti već danas i pozitivno djelovati na zdravlje svoje obitelji, a od posebne su važnosti za najmlađe.
1. DORUČAK
Za djecu je od posebne važnosti njegovati naviku doručkovanja. Djeca koja doručkuju imaju bolju koncentraciju i rezultate u školi u usporedbi s djecom koja preskaču doručak.
Kod odraslih je najčešći problem u prehrani loša organizacija. Uvođenjem doručka bit ćete korak bliže boljoj organizaciji u svojoj prehrani.
2. UNOS VOĆA I POVRĆE
Voće i povrće bogata je riznica korisnih nutrijenata. Vitamini, mineralne tvari i fitonutrijenti (tvari specifične za svaku biljnu vrstu) doprinose “popravljanju” nastalih oštećenja u organizmu i osiguravaju pravilan rasti razvoj djeci.
Voće i povrće bogato je vlaknima koje je važno za zdravlje probavnog sustava.
Voće i povrće smatra se glavnim alatom za prevenciju srčanih bolesti.
Djeca često odbijaju voće i povrće, treba imati strpljenja i uporno iznova nuditi voće i povrće u različitim oblicima.
3. TJELESNA AKTIVNOST
I odrasli i djeca sve više vremena provode sjedeći i uz ekrane što se odražava i na zdravstveno stanje. Tjelesna neaktivnost definitivno je jedan od krivaca za visok postotak odraslih i djece s prekomjernom masom i pretilosti.
Djeca i adolescenti u dobi između pet i sedamnaest godina trebali bi se uključiti u:
- umjereno do visokointenzivne tjelesne aktivnosti najmanje 60 minuta dnevno
- vježbe za jačanje mišićno-koštanog sustava najmanje tri puta tjedno.
4. VODA
Ovdje bih posebno naglasila važnost unosa VODE kada smo žedni. Voda bi trebala biti prvi izbor prije zaslađenih sokova. Zaslađeni sokovi mogu zasititi dijete zbog čega će kasnije odbiti jelo. Česta konzumacija zaslađenih napitaka može pridonijeti propadanju zuba. Zbog važnosti vlakana u cjelovitom voću dobro je djecu navikavati da voće unose kroz cijele voćke.
5. KVALITETAN SAN
Kroz san tijelo se obnavlja i “skuplja snagu” za novi dan. Ovaj proces još je intenzivniji kod djece. Kvalitetan san koji podrazumijeva dovoljnu količinu sati neometanog noćnog sna pomaže u upravljanju stresom. Kroničan stres negativno utječe na sve organske sustave što se u odrasloj dobi ožituje kroz različite kronične i/ili autoimune bolesti.
O prehrambenim navikama djece i školaraca već smo pisali, a tekstove možete pronaći na linku1.
Više savjeta o tome kako primijeniti zdrave navike u vašoj obitelji možete pronaći na stranicama javno zdravstvenog projekta PETICA
Tekst piše: Mirna Đurđević