
ŠTO SU ALERGIJE?
Alergija je prejak i nekontroliran odgovor imunološkog sustava na, u pravilu, neopasne tvari iz okoliša ili hrane koje nazivamo alergeni. Kontakt osjetljive osobe s alergenom izaziva alergijsku reakciju koju karakterizira otpuštanje imunoglobulina E, odgovornog za oslobađanje upalnih molekula poput histamina iz stanica.
Upalni odgovor se očituje simptomima alergije poput curenja, začepljenosti i svrbeža nosa, škakljana u grlu, suzenja, svrbeža, crvenila ili otekline oka i očnih kapaka, otežano disanje, kihanje, kašljanje, glavobolje, kožni ekcemi i dr.
Najčešći klinički oblici alergije su: alergijski rinitis, konjuktivitis, rinosinusitis, edem larinksa, alergijski bronhitis i bronhospazam, urtikarije i kožne alergije. Obzirom na razdoblje u kojem je moguća izloženost alergenu razlikujemo cjelogodišnje i sezonske alergije, a kada kažemo “proljetne alergije” svi znamo na što mislimo.
Početkom proljeća i cvatnjom raznih biljaka dolazi do pojave najčešćeg sezonskog alergena (peludi) kojeg vrlo lako disanjem unosimo u organizam pa te vrste alergija najčešće nazivamo “PROLJETNE ALERGIJE”. Pelud je prisutna u okolišu do kraja jeseni te je bitno poznavati njenu sezonsku raspodjelu kako bismo spriječili pojavu neželjenih simptoma.
KAKO PREVENIRATI ALERGIJE?
Najbolji način same prevencije je identifikacija alergena i izbjegavanje istog.
Razvoj alergije na pojedinu biljku (i njenu pelud) prati razdoblje cvjetanja i oprašivanja te biljke, a kao pomoć u prevenciji je bitno pratiti peludni kalendar te peludnu prognozu. Također, poznato je i da je koncentracija peludi veća u jutarnjim satima (5-10h) te za vrijeme vjetrovitog i sunčanog vremena.
Za takvog vremena preporuka je:
- boraviti u zatvorenom te izbjegavati sušenje odjeće i posteljine vani.
- Provjetravanje prostorija treba napraviti neposredno nakon kiše ili u večernjim satima te ukoliko se koriste klimatizacijski uređaji potrebno ih je redovito održavati i čistiti.
- Rad u vrtu treba obavljati uporabom zaštitne maske, naočala i rukavica kako bi se ograničio kontakt s alergenima.
- Nakon boravka na otvorenom preporuča se tuširanje i pranje kose i odjeće kako bi se spriječila kontaminacija doma peludnim zrncima.
- Ukoliko mehanička zaštita nije dovoljna možemo se osloniti i na neki od farmaceutskih proizvoda koji kao aktivnu tvar sadrže Ectoin. Takvi proizvodi su sprejevi za nos i kapi za oči koji na sluznicama, koje su u direktnom kontaktu s alergenom, stvaraju zaštitni film te na taj način blokiraju kontakt organizma s alergenom i smanjuju obim alergijske reakcije.
- Poznavanjem perioda u kojem je izloženost povećana možemo planirati svoje aktivnosti na otvorenom. Takvi podaci se mogu pronaći na internetu a za područje grada Dubrovnika ju možete pronaći i na slijedećem linku https://www.plivazdravlje.hr/alergije/kalendar/17/Dubrovnik.html

LIJEČENJE ALERGIJA
Glavni oblik liječenja svih alergijskih reakcija je upotreba lijeka iz skupine antihistaminika koji prvenstveno smanjuju otpuštanje histamina i njegove učinke u tijelu. Možemo ih pronaći u raznim farmaceutskim oblicima kao što su tablete, sirupi, kapi za oči ili nos, kreme i masti, te je preporuka primjenjivati ih ovisno o vrsti simptoma.
Osobe koje već imaju identificiranu sezonsku alergiju bi trebale započeti s uporabom oralnog antihistaminika 10-ak dana prije očekivane pojave simptoma kako bi se isti smanjili ili izbjegli. Ukoliko je alergijska reakcija već počela, oni će značajno smanjiti simptome i poboljšati kvalitetu života pojedinca.
Nove generacije antihistaminika poput loratadina, desloratadina, cetirizina, levocetirizina, azelastina, olopatadina itd. imaju značajno smanjen potencijal za uzrokovanje nuspojava (pospanosti) te siguran profil djelovanja. Primjenjuju se jedanput dnevno neovisno o hrani te im početak djelovanja nastupa već nakon 30 minuta dok maksimalan učinak postižu u roku nekoliko sati.
Jedan od takvih proizvoda koji se može kupiti u ljekarni bez liječničkog recepta je Rinolan Alerg (loratadin) koji je registriran za simptomatsko liječenje alergijskog rinitisa i kronične idiopatske urtikarije u dobi od 6 godina i težine veće od 30 kg.

Još jedan od proizvoda koji može pomoći je Allivra koja sadrži prah prepeličjih jaja, cink i vitamin C. Prepeličja jaja sadrže protein ovomukoid koji u tijelu djeluje kao prirodni antialergik te modulira i uravnotežuje imunološki sustav. Dokazano ublažava simptome proljetne alergije i alergijskog rinitisa kao što su kihanje, nadraženost nosa te izlučivanje sekreta iz nosa uz što poboljšava disanje.
Također smanjuje simptome konjuktivitisa te kožne promjene. Cink i vitamin C dodatno pridonose regulaciji imunološkog odgovora. Ovaj proizvod je prikladan za korištenje u kombinaciji sa antihistaminskom terapijom, ali ispoljava učinak i samostalnom primjenom te je prikladan za djecu od 6 godina nadalje. Pakiranje je u obliku vrećica za direktnu primjenu a odrasla osoba može koristiti do 5 vrećica dnevno.

Ulje crnog kima sadrži brojne vitamine B skupine kao i visok udio nezasićenih masnih kiselina koje imaju ključnu ulogu u smirivanju upale kakve su i alergijske reakcije. Učinak mu je imunomodulatorni što u slučaju alergijske reakcije znači da smanjuje pretjeranu aktivnost imunološkog odgovora. Na taj način smanjuje simptome poput osipa i drugih kožnih promjena, kašlja, kihanja i otežanog disanja, suzenje i naticanje očiju… Odgovor proljetne alergije na crni kim je izuzetno dobra te se ova biljka pokazala učinkovitom pri smanjenju simptoma.
Preporuka je početi s korištenjem i do nekoliko mjeseci prije pojave alergena ali se može uzimati i nakon ispoljavanja simptoma s ciljem njihovog ublažavanja. Za potpuni učinak potrebno ga je koristiti do mjesec dana.

Laboratorij ljekarne Čebulc pripravlja kapsule ulja crnog kima visoke čistoće s ciljem jednostavne konzumacije i održavanja kvalitete ulja.
Preporuka je koristiti ih 3 puta dnevno po jednu kapsulu nakon obroka. Više o crnom kimu iz našeg laboratorija pročitajte OVDJE.
Ostale opcije liječenja uključuju simptomatsku terapiju poput dekongestiva za nos ili lokalnu primjenu kortikosteroida u obliku kapi, sprejeva, krema i masti.
Savjet:
Prilikom pojave simptoma, u izboru preparata koji bi vam mogao koristiti, pomoć potražite kod ljekarnika.
Tekst piše: mag.pharm. Mihaela Gavrić
Foto izvor: osobni, Canva