Pon – Pet:     07:00 – 20:30

Sub:              07:00 – 15:00

Ned:                   Zatvoreno

                                                   

Promjena učinka jednog lijeka zbog istovremene primjene drugih lijekova naziva se interakcija lijekova.  Međutim, lijekovi mogu stupati u interakcije i sa dodacima prehrani, hranom, biljkama, kao i sa nekim bolestima.  

interakcije lijekova

Interakcije između  lijekova mogu promjeniti način na koji se lijekovi metaboliziraju, apsorbiraju, distribuiraju ili izlučuju iz organizma. To može rezultirati povećanjem ili smanjenjem terapijskog učinka lijekova te može dovesti do nastanka nuspojava ili toksičnosti.                                                                                                                                           

Interakcije lijekova najčešće nisu poželjne jer se mijenja učinak jednog ili više lijekova, a posljedice za pacijenta mogu biti ozbiljne.

Kombinacije lijekova koje treba izbjegavati

  • Kombinacija antikoagulansa (varfarin)  i NSAID (ibuprofen, diklofenak,  acetilsalicilna kiselina…) nije prihvatljiva.

Varfarin je antikoagulans i stupa u mnogobrojne interakcije s drugim lijekovima  i biljnim       preparatima.  Kod ove kombinacije lijekova dolazi do porasta koncentracije varfarina i time se povećava rizik od krvarenja. Potreban je poseban oprez  kod pacijenata koji su na terapiji varfarinom.

Također kombinacije ostalih antikoagulanasa (rivaroksaban, apiksaban…) i NSAID nisu preporočljive zbog povećanog rizika od nastanka krvaranje.

  • Tetraciklinski antibiotici (npr doksiciklin) mogu biti nedjelotvorni ako se istovremeno uzima  s proizvodima koji sadrže kalcij, magnezij, aluminij ili željezo. Na primjer,  kada se tetraciklini uzimaju istovremeno s antacidima (lijekovi za smanjenje želučane kiseline) minerali poput kalcija, magnezija i aluminija iz antacida vežu se za tetracikline u želucu formirajući kelate, time je apsorpcija tetraciklina smanjena i umanjuje im se djelotvornost.
  • Kombinacija određenih  beta blokatora (npr. propranolo) koji se primjenjuju za kontrolu visokog krvnog tlaka i srčanih bolesti i beta agonista (npr. salbutamol) koji se primjenjuje u liječenju astme nije preporučljiva. Oba lijeka se vežu za iste receptore, ali propranolol  ih blokira, a salbutamol stimulira. Suprotan mehanizam djelovanja umanjuje efikasnost salbutamola i time se mogu pogoršati simptomi astme.
  • Lijekovi koji blokiraju izlučivanja želučane kiseline (pantoprazol, rabeprazol, famotidin…) povećavaju pH u želucu, time smanjuju apsorpciju i djelotvornost nekih lijekova, kao što je ketokonazol ( lijek koji se koristi u liječenju gljivičnih infekcija).
  • Neki biljni lijekovi, koji se često koriste kao prirodan način za liječenje bolesti,  imaju rizik od mogućih interakcija s drugim skupinama lijekova. Na primjer, biljni lijekovi koji sadrže gospinu travu koja se koristi kod ublažavanja simptoma depresije, ubrzavaju metabolizam određenih lijekova  (varfarin, oralni kontraceptivi, antikonvulzivi …) čime se snižava njihova koncentracija i smanjuje im se učinkovitost.
  • Valerijana se ne smije koristiti usporedno s tabletama za spavanje, tom kombinacijom se pojačava sedativni učinak.
  • Ginko biloba može povećati rizik od krvarenja kada se koristi zajedno s antikoagulansima.

Biljni lijekovi mogu biti korisni, ali ih je potrebno oprezno koristiti, posebno u kombinaciji s drugim lijekovima.

biljni lijekovi

Pozitivni aspekti interakcije lijekova

Interakcija lijekova nije uvijek nešto nepoželjno. Određene terapije temelje se na interakciji više supstanci kako bi se poboljšao terapijski učinak. Primjerice, kombinacija željeza i vitamina C je interakcija koja se namjerno radi kako bi se poboljšala apsorpcija željeza i time se postigao bolji terapijski učinak.

Kako možemo izbjeći nepoželjne interakcije lijekova?

Najbolji način za smanjenje rizika od interakcije lijekova i nastanka težih nuspojava jest provjera s liječnikom ili farmaceutom. Potrebno je obavijestiti liječnika o svim lijekovima koji se uzimaju, uključujući i lijekove bez recepta i dodatke prehrani.  

Potrebno je paziti na pojavu nekih neželjenih nuspojava ili promjena u zdravlju pri početku uzimanja novih lijekova. Ako se uoče bilo kakve promjene nužno je obavijestiti liječnika.

Ukoliko vam se u kućanstvu skupi popriličan broj lijekova kojima je rok trajanja istekao, molimo da pročitate blog na temu zbrinjavanja lijekova obzirom da bacanje u klasične kante za smeće nije poželjna radnja. Blog možete pročitatI OVDJE.

Za sva dodatna pitanja kao i uvijek tu smo za vas.

Tekst piše: mag.pharm. Marija Rupčić

Foto izvor: Pixabay

Prijavite se na naš Newsletter

Savjeti ljekarnika i nutricionista u vašem inboxu!
Prvi primite obavijesti o svim akcijama, popustima i događanjima u našim ljekarnama!

Zahvaljujemo na vašoj prijavi!