Jučer smo obilježili kraj manifestacije FESTIVALA SOLI koja se tradicionalno održava u Stonu od 2020. g.
“Festival soli” je multimedijalna manifestacija koja obuhvaća različita događanja u povijesnom ambijentu Solane Ston. Gastronomska događanja, sajam tradicijskih proizvoda, glazbene večeri, koncerti, predstave, radionice za djecu i još puno toga. Naša kolegica, magistra Andrea Braica, sudjelovala je na ovoj manifestaciji kao gost predavač na temu PRIMJENA SOLI.
PRIMJENA SOLI KROZ POVIJEST
Ljekovitost morske soli poznata je još od samih početaka povijesti medicine. Hipokrat, otac moderne medicine, primijetio je ljekovita svojstva morske soli promatrajući ribare i ljude koje rade u blizini mora. Rane i posjekotine kod ovih ljudi brže su zacjeljivale kad su bili izloženi moru pa je morsku vodu iskoristio za tretman rana i kožnih infekcija zbog antiseptičkog i protuupalnog djelovanja. René Quinton francuski je znanstvenik koji je istraživao odnos morske soli i ljudskog tijela, a 1987. dokazao je sličnost između morske vode i krvne plazme zbog sastava minerala te je zaključio da ljudsko tijelo mora dobro reagirati na pripravke bazirane na morskoj vodi. Kleopatra, egipatska kraljica, redovito se kupala u Mrtvom moru koje ima izuzetno visoku koncentraciju soli i minerala. Kleopatra je poznata po svojoj ljepoti, a budući da je uvijek isticala dobrobiti Mrtvog mora to je postalo dio egipatske kulture ljepote i zdravlja. Sol Mrtvog mora često je korištena u kozmetičkim preparatima.
MORSKA SOL
Morska sol sadrži oko 98% natrijevog klorida (NaCl), a preostalih 2 % čine različiti minerali i elementi u tragovima ( magnezij, kalcij, kalij, željezo, cink, bakar, mangan, jod…). Svaki od ovih elemenata doprinosi njenim biološkim efektima. Sol sudjeluje u regulaciji vode, metaboličkih procesa, razine šećera u tijelu, acidobazne ravnoteže, prenošenja živčanih impulsa i normalno funkcioniranje stanica. Upravo zbog svog specifičnog i bogatog sastava, sol ima antimikrobna, protuupalna i regenerativna svojstva koja se mogu iskoristiti u raznim zdravstvenim stanjima.
SOL U FARMACIJI
Sol u farmaceutskim proizvodima koristimo u obliku izotoničnih i hipertoničnih otopina, kupki, oralnih pripravaka te dermalnih pripravaka kao što su kreme, pilinzi i maske. Izotonične otopine sadrže koncentraciju soli koja je jednaka koncentraciji soli tjelesnih tekućina i u koncentraciji od 0.9% koriste se za ispiranje i hidrataciju sluznica (nosna šupljina, oči, rane). Hipertonične otopine sadrže koncentraciju soli veću od soli tjelesnih tekućina i koriste se za smanjenje edema i dekongestiju kod sinusitisa i začepljenog nosa. Kupke sa soli imaju opuštajući, ali i terapijski učinak jer poboljšavaju cirkulaciju, smanjuju bol u mišićima i upalu te pomažu u detoksikaciji.
Sol je dio oralnih mineralnih dodataka koji pomažu u održavanju ravnoteže elektrolita, a koristi se i u otopinama za ispiranje grla i usne šupljine jer smanjuje upalu i pomaže u borbi protiv infekcije. Sol je izvrstan eksfolijant tj. uklanja mrtve stanice kože i zbog toga se često koristi u pilinzima. Korisna je u raznim formulacijama krema i otopina za liječenje akni, ekcema i psorijaze.
Minerali pomažu u održavanju zdrave i hidratizirane kože, ali treba paziti na prekomjernu uporabu jer u tom slučaju može imati suprotan učinak i dovesti do isušivanja i iritacije kože. Česta primjena soli je u obliku inhalacije.
Inhalacija otopinom morske soli koristi se za liječenje raznih respiratornih bolesti kao što su astma, bronhitis i alergije. Razrjeđuje sluz, čisti dišne puteve, smanjuje upalu i olakšava disanje. Za inhalaciju se koristi u obliku fiziološke otopine gdje je koncentracija natrijevog klorida 0,9%, te u obliku hipertoničnih otopina gdje je koncentracija natrijevog klorida 2,3-3%.
Iako je prirodni proizvod, moguće su alergijske reakcije posebno ako se koristi dugotrajno i u visokim koncentracijama. Konzumacija prevelike količine soli može dovesti do povećanja krvnog tlaka i posebno oprezne trebaju biti osobe s hipertenzijom, bolestima srca i bubrega. Preporuka je korištenje manje od 5 g soli dnevno. Oralni unos može utjecati na djelotvornost nekih lijekova, a posebno kod lijekova koji djeluju na ravnotežu elektrolita kao što su diuretici i ostali lijekovi za liječenje hipertenzije.
Svakako, u kojemu god obliku koristili sol, znajte da ona ima brojne benefite, ali ujedno je i dnevna upotreba/unos ograničen stoga oprezno baratajte sa soli.
Kako izgleda sakupljanje soli u STONU pogledajte OVDJE.
Tekst piše: mag.pharm. Andrea Braica
Foto izvor: Festival solo, Pixabay, osobni izvor