Pon – Pet:     07:00 – 20:30

Sub:              07:00 – 15:00

Ned:                   Zatvoreno

Probava ili digestija je proces koji obuhvaća kemijsku i mehaničku razgradnju hrane, apsorpciju nutrijenata u krv i limfu te odstranjivanje štetnih i nerazgrađenih produkata defekacijom. Osim toga služi i kao barijera ulasku mikroogranizama.

Proces probave

Gastrointestinalni trakt (GIT) savitljiva je mišićava cijev duga oko 9 metara.
Započinje u ustima gdje se zubima usitnjena hrana uz pomoć enzima sline oblikuje u kuglastu tvorbu koja se guta (tim proces probave postaje nevoljan). Kroz ždrijelo se preusmjerava na jednjak nakon kojeg hrana prolazi do želuca.
Hrana se ovdje miješa s probavnim sokovim te se uništavaju štetne bakterije. Polutekuća smjesa zvana himus propušta se dalje u tanko crijevo.
U tankom crijevu se himus miješa sa enzimama gušterače i žučnim kiselinama te se odvija apsorpcija hranjivih tvari prema jetri.
U jetri se provodi sinteza njihovih derivata i razgradnja štetnih tvari (detoksikacija).
Preostali sadržaj peristaltikom se prosljeđuje u debelo crijevo gdje se reapsorbira voda, a fermentacijom stvara stolica.

Bolesti probavnog sustava

Još Hipokrat i Paracelsius su pisali kako su zdrava crijeva temelj dugog i vitalnog života, a ovako opsežan sustav nepravilnim radom uzrokuje razne tegoba i bolesti.


1. usna šupljina – karijes, afte, herpes, rak jezika
2. želudac – žgaravica, gastritis, čir, rak želuca
3. crijeva – zatvor, prolijev, hemeroidi, upala crvuljka (slijepog crijeva), čir dvanaesnika, ulcerozni kolitis, Chronova bolest, rak debelog crijeva
4. metaboličke bolesti – pretilost, pothranjenost (anoreksija, bulimija), dijabetes, pankreatits

Kako pomoći crijevima u pravilnom radu?

Nepravilna prehrana, stres i dugotrajna konzumacija lijekova glavni su neprijatelji našeg crijevnog mikrobioma. Crijevni mikrobiom je cjelokupni genetski materijal mikoorganizama koji žive u crijevima pojedinca u simbiozi s organizmom. Ovu ”prašumu” bakterija nazivamo i crijevnom mikroflorom. Većina bakterija je nasljedna, ali veliku ulogu ima i okoliš te način života.

80% naših imunosnih stanica nalazi se u crijevima. Smanjenje raznolikosti i broja crijevnih bakterija ima za posljedicu proljev ili zatvor, a povećava se sklonost upalama, problemima s kosom i kožom pa i psihičkim oboljenjima.

Pomognite crijevima:

  • odgovarajućim unosom vode – smanjiti uznos gaziranih pića i umjetno zaslađenih sokova
  • raznovrsnom prehranom – bogata voćem, povrćem, mahunarkama, cjelovitim žitaricama, biljnim vlaknima
  • svakodnevnim konzumiranjem fermentiranih mliječnih proizvoda koji sadrže probiotike

Kako odabrati najkvalitetniji probiotik?

Probiotici su proizvodi živih mikroorganizama koji sadrže više kombiniranih sojeva bakterija certificirane sigurnosti. Tržište je preplavljeno ovom proizvodima, a u odabiru su ključni slijedeći kriteriji:

  1. Je li proizvod dokazan kliničkim studijama, tj. postoje li znanstvena istraživanja?
  2. Radi li se o simbiotiku? – probiotik + prebiotik (hrana za dobre bakterije) – pripaziti na vrste sojeve i broj bakterijskih kolonija
  3. Sadrži li proizvod životinjske ili ljudske bakterijske sojeve?

U našim ljekarnama možete dobiti savjet o odabiru proizvoda dokazene kliničke kvalitete u odgovarajućem obliku te provjerenog porijekla ovisno o vašim potrebama.

Savjete o pravilnoj prehrani daje naša nutricionistica u ljekarni na Babinom Kuku.

Piše: Frane Šuman, mag.pharm

Prijavite se na naš Newsletter

Savjeti ljekarnika i nutricionista u vašem inboxu!
Prvi primite obavijesti o svim akcijama, popustima i događanjima u našim ljekarnama!

Zahvaljujemo na vašoj prijavi!