Pon – Pet:     07:00 – 20:30

Sub:              07:00 – 15:00

Ned:                   Zatvoreno

Koliko često stajete na vagu?

Koliko često stajete na vagu kada pokušavate dobiti ili izgubiti na kilaži? Preporuka je najviše jednom u tjednu kontrolirati napredak ako ste se odlučili na određene promjene u prehrani i/ili tjelesnoj aktivnosti.

Želja za brzim rezultatima može poticati na prečesto vaganje što može djelovati kontraproduktivno. Dnevne, tjedne i mjesečne promjene udjela vode u tijelu mogu vas zavarati i prikazati kako ste jedan dan uspješno “skinuli” 1 kg, a već sutra dan pokazati da ste “vratili” 2 kg.

4 su glavna razloga zbog kojih se trebate vagati ujutro, najviše jednom tjedno. Ako nemate tu mogućnost, vaganje treba ponavljati uvijek u istim uvjetima: isto doba dana i ista vaga.

DNEVNE PROMJENE TJELESNE MASE

Znojenje, mokrenje, pražnjenje crijeva, unos hrane i pića neki su od razloga zbog kojih naša tjelesna masa tijekom dana nije konstanta. Zbog toga se praćenje napretka na vagi preporuča uvijek u isto doba dana.

TJEDNE PROMJENE TJELESNE MASE

1-3 kg više nakon vikenda u kojem ste se “opustili” zapravo su voda koja se veže na glikogen.

Naše tijelo skladišti energiju u obliku masti – masno tkivo ili u obliku ugljikohidrata – glikogen. Energija koju možemo skladištiti u obliku glikogena je ograničena i služi kao prvi izbor našeg tijela kada trošimo energiju. Tek kada potrošimo zalihe glikogena, kreće potrošnja energije sačuvane u obliku masti. Količina energije koji se skladišti u masnom tkivu je neograničena.

Odrasla osoba može imati između 400-1000 g zaliha glikogena. 1 g glikogena veže na sebe 2-3 ml vode.

Brojka na vagi nakon dan-dva većeg unosa hrane nego može djelovati kao da se poništio napredak koji ste dotada postigli, što nikako nije točno.

Ustrajnost i strpljenje najvažniji su alat koji će vas dovesti do željene tjelesne mase.

MJESEČNE PROMJENE TJELESNE MASE

Kod žena najčešće je savjet vagati se za vrijeme istog dijela menstrualnog ciklusa. Razlog je nakupljanje vode za vrijeme ciklusa pred menstrualno krvarenje.

Vaganje na tjednoj bazi može biti korisno kao motivacija, međutim pravi pokazatelj će biti usporedba tjelesne mase u razmaku od mjesec dana.

BROJ NA VAGI NE BI TREBAO BITI NAJVAŽNIJI

Debljina je primarno zdravstveni problem. Povećava rizik za dijabetes, srčane bolesti i određena sijela karcinoma. Često je posljedica prehrane koja je bogata energijom a siromašna nutrijentima koji održavaju zdravlje našeg organizma.

Stoga bi naglasak trebao biti na promjeni prehrambenih navika i uvođenju tjelesne aktivnosti u svrhu unaprjeđenja zdravlja.

Također, brojka na vagi može nas zavarati. Osoba koja ima naizgled adekvatnu tjelesnu masu može imati nepovoljan omjer masnog i mišićnog tkiva. Važno je utvrditi postotak masnog tkiva.

Javite se u naše savjetovalište kako biste provjerili sastav tijela i utvrdili svoj zdravstveni status.

Tekst piše: Mirna Rakigjija, mag.nutr.

Prijavite se na naš Newsletter

Savjeti ljekarnika i nutricionista u vašem inboxu!
Prvi primite obavijesti o svim akcijama, popustima i događanjima u našim ljekarnama!

Zahvaljujemo na vašoj prijavi!