Pon – Pet:     07:00 – 20:30

Sub:              07:00 – 15:00

Ned:                   Zatvoreno

Zdravlje žena je vrlo široko tematsko područje. U posljednje vrijeme se sve više fokusa stavlja na razne hormonalne poremećaje koji su sve češće prisutni među ženskim stanovništvom u zapadnim zemljama.

Naravno, način života i mnogi nutritivni čimbenici igraju važnu ulogu u očuvanju i unaprjeđenju intimnog i reproduktivnog zdravlja djevojaka i žena. Uz pomoć proizvoda dostupnih u slobodnoj prodaji djevojke i žene se mogu uspješno samoliječiti (uz dodatni savjet liječnika i/ili ljekarnika).


Sukladno tome ćemo obraditi dvije teme vrlo prisutne i popularne u području ženskog zdravlja. Obratiti ćemo pozornost na mehanizam djelovanja nekih dobro istraženih supstanci te navesti proizvode dostupne u slobodnoj prodaji čija je primjena temeljena na znanstvenim dokazima.

Sindrom policističnih jajnika (PCOS)

PCOS se definira kao česti endokrini i metabolički poremećaj koji pogađa 5-10% žena reproduktivne dobi. Karakteriziran je hiperandrogenizmom (hirzuitizam, akne i androgena alopecija), policističnim jajnicima i ovulacijskom disfunkcijom. Točan uzrok PCOS-a nije poznat ali istraživanja predlažu da su jaki faktori u nastanku poremećaja genetska komponenta i način života.


Inzulinska rezistencija s kompenzacijskom hiperinzulinemijom (pretjerana produkcija inzulina) te centralna pretilost su česte metaboličke karakteristike povezane s PCOS-om te su također ključni faktori u patogenezi hiperandrogenizma i ovulacijske disfunkcije. Jedan od načina na koji  inzulin utječe na stanje androgena jest izravno ometanje metabolizma androgena u jajniku.

U posljednje vrijeme brojna istraživanja su se fokusirala na određenu molekulu a to je inozitol, odnosno jedan od izomera inozitola: mioinozitol. Uporaba mioinozitola se pokazala uspješnom u poboljšanju metaboličkih i hormonalnih parametara u bolesnica s PCOS-om na način da se povećala osjetljivost na inzulin i smanjila razina serumskog inzulina. Inozitol je molekula slična glukozi uključena u funkcioniranje mnogih staničnih mehanizama. Izomeri inozitola, uključujući mioinozitol i D-chiro-inozitol su u nekoliko istraživanja pokazali da posjeduju djelovanje slično inzulinu. Na tom se svojstvu temelje potencijalne dobrobiti suplementacije mioinozitola u metaboličkim poremećajima kao što je sindrom policističnih jajnika (PCOS).


U neke od uloga mioinozitola spadaju:

  • osteogeneza (povećava razinu kalcija u kostima)
  • razvoj i funkcija perifernih živaca (utjecaj na raspoloženje)
  • reprodukcija (kvaliteta oocite i jajašca u žena te motilitet spermija u muškaraca)
  • (kontrola) metabolizma (povećava osjetljivost na inzulin, smanjuje ukupni i LDL kolesterol a povećava HDL kolesterol)

U prirodi inozitol nalazimo u svježem voću i povrću te svoj hrani koja sadrži sjemenke (grahorice, žitarice i orašasti plodovi). Citrusno voće (osim limuna) te brazilski orah i zob su se pokazali kao hrana s najvećim sadržajem inozitola.

Mioinozitol je prekursor inozitol-trifosfata, djeluje kao unutarstanični drugi glasnik koji regulira brojne hormone kao što su hormon za stimulaciju štitnjače (TSH), folikul stimulirajući hormon (FSH) i inzulin. Abnormalnosti u metabolizmu mioinozitola su povezane s razvojem raznih ozbiljnih bolesti kao što su bipolarni poremećaj, depresija i Alzheimerova bolest. Posebno se istražuje utjecaj metabolizma mioinozitola na razvoj inzulinske rezistencije i komplikacija u dijabetesu.

Čini se da je trajanje liječenja ključno što se tiče profila androgena te zahtijeva najmanje 6 mjeseci suplementacije mioinozitola da bi se navedeni poboljšao.

Doziranje

Suplementacija mioinozitola se u „in vivo“ istraživanjima pokazala sigurnom, te su peroralne doze od 2 g dnevno kontinuirano uzete kroz godinu dana dobro tolerirane. Preporučene dnevne doze od strane proizvođača su 2 g mioinozitola ili D-chiro-inozitola.

Nuspojave su rijetke, ako su prisutne onda je riječ o blagim gastrointestinalnim smetnjama (mučnina, flatulencija, proljev).

Preporučeni proizvod dostupan u našoj ljekarni:

Gynositol – sadrži mioinozitol i folnu kiselinu, preporučena dnevna doza jest jedna vrećica na dan, otopljena u čaši vode ili izravno otopljena u ustima.

Preporuka naših ljekarnika: Gynositol

Tegobe u menopauzi

Menopauza je prirodno razdoblje u životu žene koje nastupa gubitkom mjesečnog krvarenja, obično u dobi između 45. i 55. godine. Promjene u lučenju spolnih hormona dovode do poremećaja mjesečnog ciklusa i pojave tegoba koje se s ulaskom u menopauzu povećavaju. Najučestaliji simptomi menopauze uključuju valove vrućine, noćno znojenje, kronični umor, razdražljivost, nesanicu i gubitak libida, a može doći i do ozbiljnijih psihičkih poremećaja poput anksioznosti i depresije.

Za ublažavanje menopauzalnih tegoba moguće je primijeniti jedan od dva pristupa. Za hormonsko nadomjesno liječenje odlučuje se 20-30% žena s menopauzalnim tegobama, dok biljne pripravke odabire oko 60% žena.

Što se tiče alternativne biljne terapije imamo dvije opcije: pripravci koji djeluju na hormonski sustav i pripravci koji ne djeluju. Neke biljne sastavnice poznate kao fitoestrogeni mogu oponašati djelovanje prirodnog estrogena zbog afiniteta prema estrogenskim receptorima. U nedostatku tog hormona, vežu se za β-estrogenske receptore uzrokujući blagi fiziološki odgovor.

Fitoestrogeni s najučestalijom primjenom su izoflavoni. Njihovi prirodni izvori su sjemenke soje (Glycine max L.), crvena djetelina (Trifolium pratense L.) i sjemenke lana (Linum usitatissimum L.) U ljekarni je kao dodatak prehrani dostupan proizvod sa sojinim izoflavonima koji u preporučenoj dnevnoj dozi (1 tableta) sadrži 750 mg djelatne tvari.  

Za ublažavanje menopauzalnih tegoba bez djelovanja na hormonski sustav primjenjuje se cimicifuga (Cimicifuga racemosa L.). Riječ je o ljekovitoj biljci s dugom tradicionalnom primjenom koja potječe iz Sjeverne Amerike. Tamošnje domorodačko stanovništvo koristilo ju je kod različitih bolesti i zdravstvenih tegoba, uključujući prehladu, grlobolju, opću slabost, reumu, oslabljen rad bubrega, zmijski ugriz i neredovitu mjesečnicu. U 19. stoljeću pripravci s cimicifugom bili su široko poznati kao tonici za žene.

Aktivna komponenta cimicifuge su triterpenski glikozidi, fenolne kiseline i biogeni amini koji nemaju sposobnost vezanja za hormonske receptore. Dakle, ne oponašaju djelovanje estrogena, već djeluju centralno kao agonisti serotoninskih receptora (5-HT) te tako utječu na različite fiziološke funkcije.

Posebna pozornost posvećuje se ženama u menopauzi s kontraindiciranom primjenom hormonske nadomjesne terapije ili fitopreparata koji djeluju slično estrogenima (pacijentice s hormon-ovisnim rakom dojke i pacijentice s endometriozom).

Doziranje:

Preporučena je doza od 5 mg na dan te je od strane Europske agencije za lijekove (EMA) odobrena za uporabu dulje od šest mjeseci, uz preporuku savjetovanja s liječnikom ili ljekarnikom nakon šest do 12 mjeseci primjene. Iako klinički nisu potvrđena hepato­toksična svojstva cimicifuge, potreban je dodatni nadzor u slučaju poremećaja funkcije jetre.

Nuspojave se rijetko pojavljuju, no moguće tegobe su osjetljivost dojki i blage gastronitestinalne smetnje.

Preporučeni proizvod dostupan u našoj ljekarni:

Femiplant tablete – proizvod u slobodnoj prodaji koji je registriran kao lijek. Jedna tableta sadrži 2.5 mg ekstrakta cimicifuge, te su 2 tablete dnevno preporučena djelatna doza.

Preporuka naših ljekarnika: Femiplant

tekst piše: Petra Đilas, mag.pharm

Prijavite se na naš Newsletter

Savjeti ljekarnika i nutricionista u vašem inboxu!
Prvi primite obavijesti o svim akcijama, popustima i događanjima u našim ljekarnama!

Zahvaljujemo na vašoj prijavi!