GRLOBOLJA
Grlobolja, osjećaj grebanja, otežan govor i/ili gutanje su česti u zimsko doba godine. Kada govorimo o grlobolji, prvenstveno mislimo na upalu ždrijela (faringitis), krajnika (tonzilitis) i na upalu grkljana (laringitis).
Grlobolja je čest razlog posjeta bolesnika ljekarnama, a ljekarnici su tu da pomognu u diferencijalnoj dijagnozi, razlučivanju radi li se o bakterijskoj upali, izboru lijeka za samoliječenje te pravovremenom upućivanju liječniku.
U 85-90% slučajeva uzrok grlobolje je zaraza gornjeg dišnog sustava (nos, sinusi i grlo) virusima, a od bakterijskih uzročnika najvažniji je beta-hemolitički streptokok grupe A. Većinu grlobolja nije potrebno liječiti antibioticima jer su uzrokovane virusima, a antibiotici ne djeluju na viruse.
Dišni sustav ima složeni obrambeni sustav kojim se tijelo brani od ulaska patogena u organizam i lakog prodiranja kroz mukoznu površinu. Cilijarni epitel koji se neprestano giba duž cijelog dišnog sustava čisti cijelu sluznicu od stranih čestica. No unatoč postojanju ove prirodne obrane organizma u dišnom sustavu domaćina, odrasli u prosjeku obole od prehlade od dva do tri puta godišnje, a mala djeca mogu oboljeti čak šest do sedam puta na godinu.
Prilikom savjetovanja pacijenata o pravilnom samoliječenju grlobolje, ljekarnik koristi nacionalne ISKRA smjernice za liječenje grlobolje. Kako bi mogli razlikovati virusnu upalu grla i onu uzrokovanu streptokokima pomažu nam tzv. Centorovi kriteriji. U slučaju postojanja dvaju ili više navedenih simptoma potrebno je javiti se liječniku: temperatura > 38 °C, eksudat na tonzilama/krajnicima, povećani i bolni prednji cervikalni/vratni limfni čvorovi te odsutnost kašlja i kataralnih simptoma jer je možda riječ o bakterijskoj upali grla koja zahtijeva uporabu antibiotika.
KAKO SAMOLIJEČITI GRLOBOLJU?
Grlobolja uzrokovana virusima obično traje 4 do 5 dana. U tom razdoblju preporučujemo pripravke za smanjenje bolova kao i za ublažavanje grlobolje.
Prvi lijek izbora u simptomatskoj terapiji je analgoantipiretik paracetamol, a mogu se primijeniti i nesteroidni protuupalni lijekovi (npr. ibuprofen). Primjena acetilsalicilatne kiseline u djece mlađe od 16 godina je kontraindicirana.
Antiseptici koče enzime potrebne za život mikroorganizama i koriste se za dezinfekciju usne šupljine i ždrijela prilikom blage do umjereno jake grlobolje. Doziranje ovisi o obliku i vrsti primijenjenog antiseptika. Neke od antiseptika, koje je moguće pronaći u bezreceptnim pripravcima su: diklorbenzilni alkohol, amimetakrezol i heksetidin.
Osim antiseptika, mnoge pastile i sprejevi u bezreceptnom režimu sadrže lidokain, jaki anestetik koji blokira provođenje impulsa duž živčanih vlakana, među ostalim i provođenje duž živaca za bol pa tako uklanja osjećaj boli.
Od dodatnih savjeta preporučuje se grgljanje slane vode (jedna četvrtina kuhinjske žlice otopljene u 2 decilitra vode) ili antiseptične tekućine odraslim bolesnicima.
Tradicionalna i vrlo učinkovita je upotreba kadulje. Ona sadrži tujon, koji ima antibakterijsko, antifungicidno i antivirusno djelovanje. Važno je napomenuti da tujon u većoj količini ima toksičan učinak pa se sredstva na bazi kadulje (kojima se ispire grlo) treba ispljunuti nakon grgljanja. Iako se još relativno često primjenjuje u obliku čaja, danas nalazimo praktičnije, i po djelotvornosti jače oblike, poput sprejeva ili tableta za rastapanje u ustima.
PROPOLIS – Propolis zaustavlja razmnožavanje bakterija i virusa u usnoj šupljini te pomaže u održavanju higijene usne šupljine. Djeluje protuupalno i antiseptički, ublažava peckanje i žarenje popraćeno bolnim i otežanim gutanjem, olakšava simptome kod promuklosti te umiruje nadraženu sluznicu. Pozornost treba obratiti kod djece, trudnica i dojilja te kod njih izbjegavati primjenu alkoholnih pripravaka. Nuspojave su moguće kod osoba alergičnih na pčelinje proizvode.
Propolis sprejPropolis sprej
HIJALURONSKA KISELINA – u obliku pastila koristi se za ublažavanje simptoma promuklosti i nadraženosti grla. Hidrogelni kompleks čvrsto prianja na sluznicu u usnoj šupljini i ždrijelu što omogućuje dugotrajnu zaštitu i vlaženje nadražene sluznice. Mogu se koristiti u trudnoći i dojenju kao i kod dijabetičara.
ISLANDSKI LIŠAJ – prirodni izbor za pomoć kod suhog nadražajnog kašlja, blagih upala sluznice ždrijela te kod promuklosti. Pastile s islandskim lišajem vlaže sluznicu usne šupljine i ždrijela te je štite od daljnih nadražaja. Mogu se koristiti u trudnoći i dojenju kao i kod dijabetičara.
tekst piše: Mia Beara, mag.pharm
Izvor:
https://iskra.bfm.hr/wp-content/uploads/2020/09/ISKRA_grlobolja.pdf
http://www.plivamed.net/aktualno/clanak/14744/Grlobolja.html