Što je nesanica?
Nesanica ili insomnija je poremećaj spavanja koji može biti privremen ili kroničan, a uključuje poteškoće pri usnivanju, često buđenje po noći s nemogućnošću ponovnog usnivanja, buđenje prije vremena kao i spavanje nakon kojeg se čovjek i dalje osjeća umorno.
Gotovo svatko od nas imao je povremene neprospavane noći, a uzroci mogu biti različiti:
- stres
- žgaravica
- previše kofeina ili alkohola
- druge bolesti.
Koliko sna je zapravo čovjeku potrebno, teško je utvrditi. 7 sati se smatra prosjekom iako je nekim ljudima dovoljno 4 ili 5 sati sna, dok drugi trebaju i 9 do 10h.
Kako dijelimo nesanicu i kako se dijagnosticira?
Povremena nesanica se dešava s vremena na vrijeme i prolazna je tegoba, kronična nesanica traje mjesec i više, a pojavljuje se u većini noći.
Bolesti koje za poslijedicu mogu imati nesanicu su: artritis, bolest bubrega, srčane bolesti, astma, sindrom nemirnih nogu, Parkinsonova bolest…
Incidencija je također čečća kod žena (pogotovo nakon menopauze) i osoba starije životne dobi (iznad 60-e) te kod osoba koje su bolovale od depresije, anksioznosti. Također, nesanica može biti i nuspojava lijekova koji se uzimaju zbog drugih bolesti.
Nesanicu se nekada teško dijagnosticira zbog djelomično subjektivne prirode. Liječnik u razgovoru s pacijentom, dolazi do podataka o količini i kvaliteti sna, pri čemu može pomoći i „dnevnik spavanja“ koji pacijent vodi.
Danas na području južne Hrvatske imamo Centar za medicinu spavanja KBC-a Split koji djeluje prema najnovijim svjetskim smjernicama i jedan je od vodećih centara u Europi.
Kako se nesanica liječi?
Liječenje nesanice se sastoji od nekoliko koraka:
- otkrivanje uzroka nesanice
- identificiranje ponašanja koje može pogoršati ili izazvati nesanicu
- propisivanje tableta za spavanje
- opuštajuće tehnike
- relaksacijski postupci
- vježbe disanja
- joga
Preporuka farmaceuta i praktični savjeti
Farmaceut je često taj kojem se pacijent prvo obraća za pomoć. Farmaceut u tim situacijama, nakon razgovora s pacijentom i uvida u problematiku slučaja, savjetuje neke od preparata za pomoć pri spavanju/usnivanju. Obično se radi o preparatima na bazi valerijane, hmelja, matičnjaka, biljke koje su godinama tradicionalno namijenjene prirodnom liječenju nesanice.
Za higijenu sna vrlo je bitan melatonin, hormon epifize čija je veća prisutnost tijekom noći zadužena za spavanje. Njegovo lučenje tijekom sna traje oko 6-7 sati. Ovakvi pripravci oponašaju prirodno lučenje melatonina, dobar učinak postiže se uzimanjem 1 mg kratko prije spavanja.
Neki od odabira su bezreceptini lijekovi kao: Valeral (JGL), Valisan (GLS). U zadnje vrijeme, na tržištu su i brojni preparati od maletonina i to u obliku tableta ili spreja kao npr. Melatonin Pura, Melatonin Retard, Kal Melatonin, Pileje Chronobiane.
OPREZ! Ukoliko pacijentu ova terapija ne pomogne i liječnik prepiše tablete za spavanje na recept, uloga farmaceuta je da upozori pacijenta da uzimanje mora biti pod nadzorom liječnika. S povećanim oprezom pratimo uzimanje tableta za spavanje da se ne bi razvila ovisnost ili rezistencija na terapiju i kako ne bi došlo do povećanja doze. Prekidanje liječenja ovim lijekovima mora biti postepeno jer bi nagli prekid mogao uzrokovati ponovne simptome.
Za prevenciju je ključna promjena navika i poboljšanje higijene spavanja.
Obratite pozornost na sljedeće stvari na koje možete jednostavno utjecati:
- temperaturu sobe držati ugodnom, ali nižom drugih soba
- pripaziti na kvalitetu madraca i jastuka
- ograničiti vrijeme provedeno u krevetu tokom dana
- izbjegavati popodnevno spavanje
- obavljati intenzivno vježbanje 20-30min dnevno, ali 5-6h prije odlaska na spavanje
- zamijeniti gledanje TV-a i mobitela radiom ili čitanjem knjige
- relaksacijske tehnike
- ukoliko ne možete zaspati, dignite se iz kreveta dokle vam se ne počne ponovno spavati
Ovaj problem zahvaća velik broj ljudi i značajno utječe na kvalitetu života, stoga je potrebno što prije djelovati i obratiti se za pomoć i savjet ljekarniku, a potom i liječniku. Rješenje postoji, a zajedno ga možemo pronaći.
Tekst piše: mag.pharm. Danka Đevenica
Foto: pixabay, osobni izvor