- Praktični savjeti za zaštitu kože
- Vrste zaštitnih faktora
- Kako ću odabrati kremu za sebe?
- Karakteristike idealnog topikalnog pripravka
- Podsjetnik i savjet ljekarnika
Praktični savjeti za zaštitu kože
Većina nas želi lijep, preplanuli ten, i to što prije, no suncu se potrebno izlagati postepeno. Koža koja je postepeno i u kontinuitetu tamnila, može podnijeti i do 10 puta više UV zraka od nepreplanule kože. Preporučuje se izbjegavanje naglog, intezivnog i direktnog izlaganja, posebno između 10:00 i 16:00 sati.
Potrebno je biti svjestan opasnosti od reflektirajućih UV zraka koje mogu izazvati opekline, čak i ispod suncobrana, u hladu ili u moru. Posebna opreznost je potrebna u vodi jer tada nemamo realan osjećaj vrućine. Isto tako, sunčeve zrake u velikom omjeru prodiru kroz oblake te postoji mogućnost opekotina i tijekom proljetno-ljetne naoblake.
Odjeća pruža najbolju zaštitu od intenzivnog sunca. Majice kratkih rukava bolje su od onih bez rukava, a materijali bi, po mogućnosti, trebali biti od gustog tkanja (vuna, poliester) i tamnije boje jer one bolje apsorbiraju UV-zračenje. Iz tih je razloga u takvoj odjeći i najvrućije.
Najmanju zaštitu pružaju svijetle boje (npr. boja bijele kave), a od materijala lan i pamuk. Iako se češće odlučujemo za potonje, suprotno očekivanju, slabija je zaštita.
Preporuča se nošenje šešira širokog oboda i polaroidnih sunčanih naočala zato što se UV zrake reflektiraju od morske površine i betona, a štetne su i za oči.
Bitnu ulogu ima pravilan odabir prehrane i povećana hidracija.
Vrste zaštitnih faktora
Širok je spektar zaštitnih krema za sunčanje, a u odabiru Vam može pomoći razlikovanje kemijskih i mineralnih zaštitnih faktora.
Mineralni faktori (cinkov oksid (UVA1) i silicijev dioksid (UVB i UVA2)) reflektiraju UV zrake i predstavljaju fizičku barijeru na površini kože. Prednost im je što djeluju odmah nakon nanošenja, ne upijaju se u kožu, pa su pogodni za osjetljiviju kožu i djecu. Kreme koje ih sadrže imaju dulji rok trajanja. Potrebno ih je namazati u debljem sloju, teže se utrljavaju, ostavljaju tragove, no pružaju širok spektar zaštite.
Kemijski faktori (avobenzen, octocrylen, octinoxat, homosalat) apsorbiraju zračenje i kemijskom reakcijom ga pretvaraju u toplinu. Lakše su teksture i mogu se koristiti kao podloga šminki, a kreme koje ih sadrže pogodne su za dodavanje sastojaka za zdravlje kože. Dobro se utrljavaju i manja je količina potrebna za potpunu zaštitu, no potrebno je 15-30 minuta da se apsorbiraju i počnu djelovati. Zahtijevaju češće nanošenje. Zbog stvaranja topline, ne preporučavaju se osjetljivoj koži sklonoj alergiji i iritaciji.
Kako ću odabrati kremu za sebe?
Odabir proizvoda ovisi o tipu kože, preferiranoj teksturi proizvoda i preferiranom tipu UV – filtera.
Prednosti i mane proizvoda s kemijskim i mineralnim faktorima smo već spomenili. Kemijski su češći odabir zbog brzog upijanja i ne ostavljanja tragova, a mineralni su bolji izbor za djecu, onkološke bolesnike te osobe sklone alergijama i iritaciji.
Suhoj koži više će odgovarati ulja i kreme bogatije, gušće teksture dok će za masniju kožu bolji izbor biti laganije formulacije poput fluida i losiona. Gelovi i gel kreme su dobar odabir za dlakava područja, a stickovi su pogodni za osjetljivije dijelove tijela poput usana, nosa, obraza, uški, čela i ožiljaka, na koje nerijetko zaboravimo. Vrlo su popularni i aerosoli zbog praktičnosti i brzine nanošenja.
Katakteristike idealnog topikalnog pripravka
- Visoka razina zaštite
- Vodootporan i otporan na znojenje
- Sadrži fotostabilne i termostabilne tvari
- Hipoalergen
- Ugodna organoleptička svojstva (miris, boja, tekstura)
- Ne prlja odjeću
- Praktično pakiranje i precizno nanošenje
- Prihvatljiva cijena
Podsjetink i savjet ljekarnika
Neovisno o tome što odgovara vašim individualnim potrebama, ključana je pravilna upotreba. Uglavnom se nanosi mnogo manje preparata za zaštitu od sunca nego što je potrebno. Uobičajenim, tankim mazanjem kreme, zaštitni faktor možemo smanjiti na polovinu ili trećinu vrijednosti naznačene na ambalaži.
Većinu preparata je potrebno nanijeti minimalno 20ak min prije izlaganja suncu te ponovno nanositi svako 2h. Idealno je nanijeti 2mg/cm2, što je jednako 6 čajnih žličica losiona (otprilike 35 grama) za tijelo prosječne odrasle osobe. Iz ovog zaključujemo da je jedna veća bočica od 200ml dovoljna za 6 nanošenja.
KOLIKO TRAJE VAŠA KREMA ZA SUNCE?
U našim ljekarnama aktualni su ljetni popusti na linije za zaštitu od sunca od Vichya, La Rosche Possaya, Eucerina, Avenea i mnogih drugih. Posjetite nas i pronađite rješenje za vaš tip kože!
Piše: Frane Šuman, mag.pharm.