O KAŠLJU
Kašalj je jedan od najčešćih refleksnih odgovora donjeg dišnog sustava na podražaj receptora, odnosno živčanih završetaka u sluznici dišnog sustava.
Kašalj može biti uzrokovan prehladom, gripom, raznim virusima, astmom, suhim zrakom, alergijom, a kašalj može biti akutni koji zahtijeva kratkotrajno liječenje ili kronični, drugotrajni koji može potrajati i dva mjeseca. Kašalj se razlikuje i po kvaliteti kao suhi, nadražajni (neproduktivni) te produktivni s iskašljavanjem sekreta.
Suhi kašalj izaziva naprezanje mišića i iritaciju sluznice. Kod odabira sirupa za kašalj bitno je posavjetovati se s farmaceutom. Neki sirupi nisu primjereni za najmanju dob, a neki imaju veći postotak šećera pa ih dijabetičari moraju izbjegavati, tj. odabrati one primjerene njihovoj bolesti (npr. Dr. Theiss Mucoplant bez šećera).
SADRŽAJ
LIJEČENJE KAŠLJA
Najčešći izbor pri liječenju suhog kašlja su prirodni pripravaci poput bijelog sljeza, trputca i islandskog lišaja. Takvi sirupi oblažu dišne putove i smanjuju kontakt nadraženog sredstva sa sluznicom pa time dolazi do blokiranja refleksa kašlja. Islandski lišaj posjeduje čak i antimikrobno i protuupalno djelovanje, preporuča se i kod upala ždrijela, a može razgraditi i sluz pa se nekad daje za oba oblika kašlja. Trputac i bijeli sljez imaju puno sluzi koja oblaže sluznicu grla i ždrijela i tako stvaraju zaštitni sloj pa mehaničkim putem spriječavaju kašalj.
Preporuka farmaceuta je je da bar pola sata nakon uzimanja sirupa, pacijent ne pije niti jede kako bi se sirup dulje zadržao na sluznici usta i grla.
Ako suhi kašalj potraje, a liječnik i dalje preporuči savjetovanje s farmaceutom oko odabira kašlja, mogu se preporučiti i antitusici koji djeluju tako da selektivno inhibiraju centar za kašalj te koče sam refleks kašljanja (u slobodnoj prodaji Supremin sirup).
SUHI KAŠALJ
Suhi kašalj kod manje djece može biti povezan i s alergijom ili astmom koja do tada nije dijagnosticirana. Tada je bitno ukloniti sve nadražujuće i potencijalne alergene, npr. prašinu, plišane igračke, mirisne lampe itd, te ukoliko kašalj potraje ili se ponovi uz otežano disanje ili temperaturu, obavezno potražiti pomoć liječnika.
VLAŽNI KAŠALJ
Vlažni, produktivni kašalj liječi se najčešće sirupima ekspektoransima koji služe za poticanje i uklanjanje bronhijalne sluzi iz dišnih putova. Sirupi na bazi timijana, majčine dušice, jaglaca djeluju kao prirodni ekspektoransi. Jedan od najboljih sirupa kod vlažnog kašlja je bršljan (prospan, hederin). Sastojci sadržani u ekstraktu bršljana pomažu iskašljavanju sekreta, zbog stimulacije vrčastih stanica u bronhijama. Na taj način se zbog pojačanog stvaranja tekućine smanjuje viskozitet sluzi. Takvi sirupi sadrže i takozvane saponine (kao također i sirup od jaglaca) koji smanjuju površinsku napetost sluzi čime se sluz opet razrijeđuje. Glavni sastojak sirupa od bršljana je alfa hederin koji opušta bronhalne mišiće i opušta dišne puteve. Kod upale dišnih puteva s obilnom sekrecijom preporuka farmaceuta su i sirupi na bazi jaglaca, naime saponini iz ekstrakta jaglaca razrijeđuju gustu sluz i potiču izlučivanje sekreta.
Na tržištu, u slobodnoj “over the counter” Prodaji, danas postoje i mukolitici poput bromheksina (Bisolexa, Bisolvona) te ambroksoluma (Flavameda) koji također razrijeđuju sluz i olakšavaju iskašljavanje. Kad se dišni putevi pročiste oslobađanjem sluzi, kašalj će se smanjiti i olakšati disanje. Takve sirupe ipak nije preporučeno koristiti duže od tjedan dana bez savjetovanja s liječnikom, a savjet liječnika treba potražiti i ranije ako se simptomi pogoršavaju unatoč primjeni lijeka.
DODACI U SIRUPIMA
U novije vrijeme se u sirupima umjesto šećerne baze kao baza koristi med zbog svog baktericidnog i antimikrobnog djelovanja. Učinak takvih sirupa se dodatno pospješuje dodavanjem drugih proizvoda pčela; propolisa ili matične mliječi pa se tako dobijaju visokovrijedni proizvodi.
Ukoliko imamo pacijenta s kašljom, moramo procijeniti o kakvoj je vrsti kašlja riječ budući da svaka vrsta ima različiti način terapije. Osim dobro odabranog sirupa, važno je savjetovati pacijenta da pije dovoljno tekućine, sve vrste čajeva, juhe i tople napitke kako bi organizam bio hidratiziran. Ako se pacijentu kašalj pojača i ne smiruje se nakon nekoliko dana te pacijent razvije i druge simptome poput povišene tjelesne temperature, potrebno je obratiti se liječniku zbog daljne terapije.
Tekst napisala: mag.pharm. Danka Đevenica